Підприємство: Історія комбіната
Початок
Запорізький залізорудний комбінат побудований на базі Південно-Білозерського і Переверзівського родовищ залізних руд, відкритих Західно-Українською геологічною експедицією в 1948 році. За оцінками геологів, запаси багатих залізних руд в Білозерському залізорудному районі становлять до 1 млрд тонн і 7 млрд тонн магнетитових кварцитів.
У 1961 році в Таврійських степах починається будівництво рудника і міста-супутника Дніпрорудне. З перших днів будівництва комбінату йшло відпрацювання нових технологій. Зокрема, проходка стволів велася з попередніми заморожуванням на всю глибину наносних порід, тому що вище рудного тіла розташовано 7 водоносних горизонтів.
Своїм народженням і становленням флагман гірничодобувної підземної промисловості України Запорізький залізорудний комбінат зобов'язаний тисячам відданих своїй справі людей – геологам, проектувальникам, шахтарям-першопрохідцям, інженерам, які приїхали на республіканське ударне комсомольське будівництво з усіх кінців Радянського Союзу. Завдяки їх наполегливій праці були розроблені системи осушення і пройдено 6 шахтних стволів.
16 листопада 1965 року від Допоміжного стовбура було проведено перший вибух для проходки горизонтальної виробки. Гірники напружено, долаючи труднощі, рухалися до рудних покладів. Попереду було головне – розкриття рудного тіла і видобуток руди!
26 серпня 1967 року прохідницька бригада Івана Яна видала на-гора першу вагонетку руди! 19 жовтня того ж року видано вже першу тисячу тонн, а 31 жовтня – перший ешелон руди Південно-Білозерського родовища відправлений металургам «Запоріжсталі».
Першу чергу комбінату потужністю 1 млн тонн руди на рік було введено в дію актом Державної комісії 31 грудня 1969 року. У січні акт Держкомісії був затверджений наказом Мінчермета СРСР. Таким чином, на початку 1970 року в Радянському Союзі офіційно з'являється ще одне гірничорудне підприємство!
Для видобутку руди на Запорізькому залізорудному комбінаті прийнята камерна система відпрацювання із закладкою виробленого простору твердіючою сумішшю. На підприємстві пройдено важкий шлях становлення технології видобутку – від очисних камер із запасами 80–100 тис. тонн до камер на 300–500 тис. тонн, що дозволило скоротити витрати на підготовку камер до відпрацювання і зробити економічно виправданим випуск руди із застосуванням віброустановок.
Переозброєння виробництва
У 1991 році, з відомих причин, стався спад виробництва, виникла загроза стабільній роботі комбінату. Жорстока стагнація тривала до 1995 року. Керівництво ЗЗРК шукало вихід з глухого кута, намічалися різні шляхи. Необхідно було вирішити наступні завдання: нарощувати обсяги видобутку руди, підвищувати її якість, знижувати собівартість, знайти споживачів продукції.
Всі ці складні проблеми в роботі комбінату вдалося успішно подолати при створенні підприємства з іноземними інвестиціями у формі ЗАТ «Запорізький залізорудний комбінат», при пайовій участі словацької компанії «Мінерфін». У комбінату з'явилася можливість для технічного переозброєння виробництва. Технічним керівництвом комбінату був прийнятий курс на максимально можливе застосування самохідної техніки. Компанія «Мінерфін» одноразово вклала в техпереоснащення комбінату понад 18 млн доларів, на які було закуплено сучасну високопродуктивну бурову і навантажувально-доставочну техніку. Сучасна технологія дала можливість на більш високому рівні вирішувати технологічні завдання.
Використання самохідних машин – як на основних, так і на допоміжних виробничих процесах – дозволило досягти високого рівня механізації гірничих робіт, значно підвищити продуктивність і безпеку праці, поліпшити санітарно-гігієнічні умови і, в цілому, культуру виробництва.
Завдяки технічному переозброєнню було ліквідовано відставання у розкритті нових глибоких горизонтів. Своєчасне введення в експлуатацію поверхів 640–740 м і 740–840 м із запасами руди по 30 млн тонн на кожному дозволив забезпечити подальше зростання виробництва до сьогоднішніх 4,5 млн тонн на рік. Підвищено якість видобутої руди і організовано понад 1 000 нових робочих місць.
Збільшення обсягів виробництва руди неможливе без реконструкції і переобладнання всієї лінії рудного переділу. Значні кошти комбінат направив на заміну застарілого обладнання дробильно-сортувальної фабрики, яка забезпечує переробку руди за сортами (агломераційна і мартенівські руди). В період 2005–2009 рр. на ДСФ проведено заміну дробарок типу КМД на імпортні гідравлічні дробарки з комп'ютерним управлінням KDH-1500 і CH870-EF, а також встановлені більш продуктивні німецькі грохоти типу HG-30/70/KR.
Надійність та ефективність
На підприємстві реалізовано ряд заходів, що забезпечують експлуатаційну надійність и ефективність роботи всього технологічного комплексу. У 2012–2013 рр. виконано будівництво нової компресорної станції.
Продовжує поповнюватися парк самохідної техніки. На теперішній час він налічує вже понад 120 одиниць (бурові установки Boomer, Axera, Simba, Sandvik DD311-40, бурові комбайни Robbins-73AM та RHINO 600Н, геологорозвідувальний верстат ONRAM-1000, навантажувально-доставочні машини PNE-2500, TORO-400E, Wagner-3,5, LH-409E, допоміжні машини PAUS-PFL-8, самохідні комплекси для кріплення гірничих виробок Spraymec-6050W, Utimec-Transmixer-6250, Multimek-remixer та ін.).
З 2009 року на ЗЗРК започатковано впровадження безтротилових емульсійних вибухових речовин «Україніт-ПП-2» та «Україніт-П», а також використання змішувально-зарядної техніки для виготовлення емульсійної вибухової речовини на місці проведення вибухових робіт і заряджання в підземних умовах. На сьогоднішній день введено в експлуатацію 2 самохідні змішувально-зарядні машина RTCh-23 (Німеччина – Польща) та 2 підземних зарядних модульних комплекси ПЗМК-500 для заряджання свердловин емульсійними ВР, а також зарядники переносні ЗЭП-10 и IF2 для ведення вибухових робіт в прохідницьких вибоях. В даний час комбінатом використовується близько 80 % безтротилових вибухових речовин (наливних та патронованих).
В майбутньому запланована реконструкція закладного комплексу, який виконує роботи із закладки виробленого простору в шахті, а також готує розчини бетону і суміші для кріплення гірничих виробок.
Cьогодення
Запорізький залізорудний комбінат не зупиняється на досягнутому.
Щоб на довгі роки (ще 50–70 років) зберегти підприємство і збільшити обсяг видобутої руди до 6 млн тонн на рік з високою якістю, прийнято у виробництво проєкт реконструкції комбінату щодо розкриття та відпрацювання Південно-Білозерського родовища до гор. 1 540 м і Переверзевського родовища до гор. 840 м.
Сьогодні широким фронтом в складних умовах ведуться гірничі роботи на Переверзевському родовищі. Активно розвиваються гірничі роботи з видобутку руди в поверсі 840–940 м Південно-Білозерського родовища і підготовки поверху 940–1 040 м, триває будівництво Дробильно-дозаторного комплексу Вантажного ствола № 2 в поверсі 940–1 140 м. Розпочато будівництво Південного вентиляційного ствола № 2, що дозволить в майбутньому довести обсяги видобутку руди на Переверзівському родовищі до відмітки 1,5 млн тонн на рік, а в цілому по комбінату видобувати не менше 4,5 млн тонн протягом 50 років.
Втілення в життя задуманих рішень дозволить підприємству не тільки підняти рівень видобутку, збільшити кількість робочих місць, міцно утримувати місце на ринках збуту, а й забезпечувати зростання добробуту своїх працівників.
15 травня 2014 року відбулися Загальні збори акціонерів, які згідно з чинним законодавством ухвалили рішення про зміну назви на Підприємство з іноземними інвестиціями у формі Приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат» (скорочено – ПрАТ «ЗЗРК»).
В 2020 році підприємство очолив досвідчений виробничник та управлінець Д. В. Колєсніков. Керована ним команда менеджерів разом із трудовим колективом ставить перед собою амбітне завдання: закріпити лідируючі позиції ЗЗРК серед залізорудних підприємств не тільки України, а й європейських країн.