23.12.2020 Цю машину з нетерпінням чекають у шахті

Цю машину з нетерпінням чекають у шахті

Раніше найпоширенішим способом проходки підняттєвих виробок був буропідривний. В даний час в усьому світі як в гірничорудній промисловості, так і в цивільному будівництві на зміну старим прийшли сучасні методи буріння повним перерізом без проведення вибухових робіт. Для цього за допомогою бурового верстата з вищележачого горизонту підземної виробки бурять пілотну свердловину до нижчого. Після того, як свердловину пробурено, на буровий стояк монтується розширювач, який збільшує підняттєву виробку до проєктного розміру. Метод, який отримав назву «розбурювання», дозволив зменшити необхідний для проходки час в 2–3 рази. І, найголовніше, даний метод є найбільш безпечним з усіх існуючих на сьогодні.

На Запорізькому залізорудному комбінаті для проходки підняттєвих виробок з 1998 року використовується буровий комбайн Robbins компанії Atlas Copco, що працює за описаним методом. В даний час установка знаходиться в розпорядженні дільниці № 1 шахти «Прохідницька». Щомісяця з урахуванням переїздів з допомогою комбайна Robbins гірники проходять близько 70 погонних метрів підняттєвих виробок.

У зв'язку з розширенням фронту гірничих робіт по Переверзівському родовищу під завісу 2020 року для потреб шахти «Прохідницька» у компанії Sandvik був придбаний комплекс для проходки підняттєвих виробок RHINO 600H (виробник – компанія TRB Raise Borers, Фінляндія), який відноситься до нового покоління бурового обладнання.

Перша бурова установка RHINO була запущена в роботу в 1972 році. З тих пір компанія-виробник не тільки розширила модельний ряд свого обладнання, але і значно його вдосконалила. В даний час установки RHINO працюють в Швеції, Фінляндії, Норвегії, ПАР, Мексиці, Бразилії, Італії, Перу, Франції, Китаї, Австралії, Україні та Росії, при цьому 75 % з них використовується в гірничодобувному секторі, інші – в сфері гідроенергетики і цивільного будівництва.

При розробці комплексу для проходки підняттєвих виробок RHINO 600H використані інноваційні рішення з урахуванням виробничих умов ЗЗРК, що забезпечують максимальну продуктивність, ефективність і безпеку праці.

RHINO 600H включає в себе буровий модуль з маслостанцією, три рейкові візки і самохідний гусеничний візок.

Для управління установкою використовується SMART-система, що забезпечує всебічний контроль над будь-якими операціями в процесі буріння підняттєвих виробок.

До числа переваг відносяться висока точність буріння (похибка не перевищує 1 % на кожні 100 п. м виробки), надійність, можливість використання в будь-яких гірничо-геологічних умовах, а також мобільність установки, яку можна змонтувати як на гусеничному шасі, так і на рейковому ходу. При цьому виробник передбачив можливість перевороту бурового модуля, що дозволяє ставити його горизонтально або вертикально для зручності транспортування в кліті і по підземних горизонтах.

Оператор при виконанні робіт управляє комбайном зі спеціального пульта, перебуваючи в безпечному місці в чистому робочому середовищі з низьким рівнем шуму і мінімальною вібрацією.

Буровий комплекс RHINO 600H дозволяє проходити підняттєві виробки діаметром 210–240 см, його продуктивність – більше 100 погонних метрів на місяць.

Всього за 2020 рік на Запорізький залізорудний комбінат надійшло 20 одиниць високопродуктивної гірничої техніки, вісім з них – на недавно створену дільницю № 8 шахти «Прохідницька» (начальник – Роман Чагайда). Буровий комплекс RHINO 600H також належить освоїти гірникам цієї дільниці, які з нетерпінням чекають на нього. Найближчим часом машина буде доставлена в шахту, після чого будуть виконані її збірка і введення в експлуатацію. Паралельно буде проходити навчання персоналу представником заводу-виробника TRB Raise Borers.

1115