16.03.2020 Дробильно-сортувального комплексу цеху закладки - 5 років

Дробильно-сортувального комплексу цеху закладки - 5 років

Цього року дробильно-сортувальний комплекс цеху закладки виробленого простору в шахті відзначає свій перший маленький ювілей. П'ять років ДСК займає важливе місце в технологічному ланцюжку.

Спочатку дробленням відвальної породи та виготовленням кварцито-сланцевого щебню на комбінаті займалася підрядна організація. Але обсяги і якість продукції не відповідали вимогам виробництва. Фракція щебню була до 40 мм, породи використовувалося мало, ускладнювалося її транспортування, та й магістралі швидше зношувалися.

В результаті Правлінням Запорізького залізорудного комбінату було прийнято рішення про будівництво власного дробильно-сортувального комплексу. Робота була проведена величезна: реконструкція конвеєрів, установка дробарок дрібного (КМД-2200) і великого (ККД-500) дроблення; заміна грохоту і схеми подачі породи.

У сукупності ці заходи дали позитивний результат, і ДСК вийшов на середньомісячний обсяг переробки відвальних порід 90 тис. тонн на місяць. Фракція щебню зараз менше 10 мм (90 % від загального обсягу виробництва), і всього 10 % – це фракція від 10 до 20 мм. Таким чином, покращилися фізико-механічні властивості закладальних сумішей і значно знизилася собівартість. Завдяки встановленню в 2019 році гідромолота BROKK, яким дробляться негабаритні шматки, виробництво можна сміливо назвати безвідходним.

Працює ДСК щодня і цілодобово вісім місяців на рік. За цей період кварцито-сланцевим щебнем встигають не тільки забезпечити виробництво, але і створити запас (в середньому 250 тис. тонн породи) на зимовий період. При виконанні закладальних робіт в обсязі від 1 до 1,2 млн м3 кількість подрібненої породи становить в середньому 750 тис. тонн в рік. Максимум був досягнутий в 2016 році: для виготовлення 1 млн 350 тис. м3 закладальної суміші знадобилося 850 тис. тонн подрібненої породи.

 Як вирішуються екологічні проблеми на ДСК?

– При дробленні, переробці і відвантаженні порожніх попутно видобутих гірських порід утворюється пил. Відповідно до заходів щодо зниження нормативів гранично допустимих викидів, встановлених чинним «Дозволом на викиди забруднюючих речовин ПрАТ «ЗЗРК», аспіраційні системи, що використовуються на ДСК, при всебічній модернізації та реконструкції були капітально відремонтовані.

Однак в 2018 році, з огляду на майбутні перспективи імплементації в природоохоронне законодавство України відповідних норм Європейського союзу, акціонери і керівництво ПрАТ «ЗЗРК» прийняли рішення інвестувати в нове аспіраційне обладнання 4,3 млн грн. В результаті основне пилоутворююче обладнання ДСК – дробарки типу ККД 500/75 і КМД-2200 ДМ – було обладнано високоефективним рукавним фільтром ФРІР- 250/ШЗ.

Вентиляційне обладнання ВРП 120-45-8, забезпечує продуктивність очищення газу до 20 000 м3/год. Викиди речовин у вигляді твердих суспендованих частинок, що не диференційовані за складом, від існуючого обладнання в атмосферне повітря знижені більш ніж на 188,2 т/рік, що становить 84,8 % від обсягів викидів проммайданчика ДСК.

Валерій Самойлов, головний спеціаліст служби охорони навколишнього середовища.

Відпрацювавши вісім місяців, ДСК зупиняє виробництво. Робиться це для того, щоб уникнути змерзання породи і пов'язаних з цим складнощів при транспортуванні і вивантаженні. Такі «зимові канікули» – це час ремонтів. У період зупинки, з листопада по лютий, електрослюсарі, зварювальники, механіки із залученням фахівців ЦКПР приступають до виконання ремонтів обладнання ДСК. Найбільші ремонти проводяться на ключових вузлах виробництва – грохотах SKH і ГИТ-52, дробарках ККД-500 і КМД-2200. Крім того, виконуються футерування воронок і течок завантаження-розвантаження та ремонти конвеєрів (цих робіт, до речі, стало менше у зв'язку із впровадженням сучасних роликів і бронь SWIFT).

Цього року дробильно-сортувальний комплекс відновив свою діяльність 16 березня. І вже в перший місяць планується виготовити 40 тис. тонн подрібненої породи, а всього за майбутні 8 місяців роботи – 670 тис. тонн продукції. Впевнені, для колективу це посильне завдання.